Contact Us
The Advocate - News for employees of the Arkansas Department of Correction

New Hires and Promotions

January 2020

Promotions
1/1/2020- Kenyada Ireland, Classification & Assignment Officer - Randall L. Williams Unit
1/5/2020- Daniel Golden, Sergeant - Ouachita River Unit 
1/5/2020- Monica Griffin, Records Supervisor - Institutional Parole Services/Pine Bluff
1/5/2020- Mark Warner, Warden - Central Arkansas Community Corrections
1/12/2020- Kenneth Barnett, Sergeant - Delta Regional Unit
1/12/2020- Jessica Bridges, Sergeant - Cummins Unit
1/12/2020- Felicia Brooks, Sergeant - Cummins Unit
1/12/2020- Randall Curtis, Sergeant - Varner Unit
1/12/2020- Stephanie Davis, Administrative Analyst - Southwest Arkansas Community Corrections
1/12/2020- Molly Garay, Business Operations Specialist - Omega
1/12/2020- Earnest Hester, Lieutenant - Varner Unit
1/12/2020- Devin Hunter, Sergeant - Cummins Unit
1/12/2020- Jasmine Jones, Sergeant - Mississippi County Work Release Center
1/12/2020- Theresa Lindsey, Records Supervisor - Pine Bluff Unit
1/12/2020- John Moss, Sergeant - Grimes Unit
1/12/2020- Cindy Musselwhite, Human Resources Coordinator - McPherson Unit
1/12/2020- Jacob Ross, Sergeant - Ouachita River Unit
1/12/2020- Evelyn Smith, Lieutenant - Wrightsville Unit
1/12/2020- Mark Walters, Sergeant - Maximum Security Unit
1/13/2020- Lisa Childress, Lieutenant - Wrightsville Unit

New Hires
1/5/2020- Jay Neeld, Food Preparation Supervisor - Benton Work Release
1/5/2020- Shamond Pugh, Maintenance Technician - Randall L. Williams Unit
1/6/2020- Angela Driggs, Parole/Probation Officer I - Area 1/Rogers
1/12/2020- Rosalind Hampton, Administrative Specialist I - Cummins Unit
1/12/2020- Wesley McArthur, Classification & Assignment Officer - Northeast Arkansas Community Corrections
1/13/2020- Chandra Clayton, Advisor - Area 7/North Little Rock
1/13/2020- Paula Evans, Advisor - Area 7/Benton
1/13/2020- Cortney Sherman, Advisor - Area 13/Magnolia

December 2019

Promotions
12/1/2019- LeShauntae Hughes-Moore, Lieutenant - East Central Arkansas Community Corrections
12/1/2019- Brian Martin, Lieutenant - Southwest Arkansas Community Corrections
12/1/2019- Jaren Wren, Sergeant - East Central Arkansas Community Corrections
12/8/2019- Chad Davis, Parole/Probation Assistant Area Manager - Area 4/Osceola
12/8/2019- Margaret Linker, Assistant Treatment Program Manager - Area 7/Little Rock
12/8/2019- Robert Scott, Software Support Analyst - Information Systems
12/10/2019- Corliss Johnson, Administrative Review Officer - Administration/Reentry
12/15/2019- Harrell Berryhill, Sergeant - Tucker Unit
12/15/2019- Laquita Esters, Sergeant - Cummins Unit
12/15/2019- John Goss, Construction Project Supervisor - Construction
12/15/2019- Tasha Griffin, Captain - Tucker Unit
12/15/2019- Tamara Gulley, Sergeant - Randall L. Williams Unit
12/15/2019- Tanya Hill, Administrative Specialist III - Varner Unit
12/15/2019- Cynthia Holzbierlein, Advisor - Mental Health/Grimes Unit
12/15/2019- Russell McCrimmon, Sergeant - Delta Regional Unit
12/15/2019- Joe Reed, Lieutenant - Ouachita River Unit
12/15/2019- Laconna Ruffin, Sergeant - Cummins Unit
12/15/2019- Steven Slaughter, Sergeant - Cummins Unit
12/15/2019- Latashia Taylor, Lieutenant - Cummins Unit
12/15/2019- Robert Thompson, Sergeant - Grimes Unit
12/15/2019- Jared Womble, Sergeant - Transportation
12/18/2019- Brandon Thomas, Sergeant - Cummins Unit
12/22/2019- Gregory Marshall, DCC Assistant Treatment Program Manager - Ft. Smith/Van Buren
12/29/2019- Jim Cheek, DCC Program Administrator/Parole & Probation Services - Administration-Field/CP01
12/29/2019- Arkeama Johnson, Lieutenant - Pine Bluff Unit
12/29/2019- Chaz Jones, Sergeant - Varner Unit
12/29/2019- Jennifer Miller, Administrative Specialist II - Wrightsville Unit
12/29/2019- Michael Pearce, Sergeant - Ouachita River Correctional Unit
12/29/2019- Reiman Pearson, Sergeant - Randall L. Williams Unit
12/29/2019- Betsy Penix, Mailroom Services Coordinator - Grimes Unit
12/29/2019- John Pollett, Sergeant - Randall L. Williams Unit
12/29/2019- Laura Raney, Sergeant - Tucker Reentry
12/29/2019- Laurie Thompson, Administrative Specialist II - Varner Unit

New Hires
12/2/2019- Scottie Cheatham, Parole/Probation Officer I - Area 13/Camden
12/2/2019- Kathleen Deming, Administrative Specialist III - Area 2/Harrison
12/2/2019- Dalphia Hill, Administrative Specialist I - Varner Unit
12/2/2019- Lisa Sweatman, Administrative Specialist I - East Arkansas Regional Unit
12/2/2019- Brandy Wells, Commissary Manager - Cummins Unit
12/9/2019- John Tatum, Food Preparation Supervisor - Southwest Arkansas Community Corrections
12/15/2019- Edgar Garrett, Parole/Probation Officer I - Area 5/Booneville
12/15/2019- Jessica Razor, Commissary Manager - East Arkansas Regional Unit
12/16/2019- Miranda Jolly, Advisor - Southwest Arkansas Community Corrections
12/16/2019- Jewlia Maxwell, Business Operations Specialist - Southwest Arkansas Community Corrections
12/16/2019- John Washington Jr., Maintenance Technician - McPherson Unit
12/18/2019- Timothy Morrison, Administrative Specialist I - Ouachita River Unit
12/22/2019- LaJetta McMahan, Human Resources Assistant - North Central Unit
12/23/2019- Myra Glass, Administrative Specialist I - Grimes Unit
12/30/2019- Ricky Cannon, Food Preparation Supervisor - Northeast Arkansas Community Corrections
12/30/2019- Kejuania Grayson, Commissary Manager - Hawkins Unit
12/30/2019- Bernard Hamilton, Sergeant - East Arkansas Regional Unit
12/30/2019- Emerald Hodges, Sergeant - East Central Arkansas Community Corrections
12/30/2019- Lance Parker, Probation & Parole Officer I - Area 6/Danville
12/30/2019- Keke Porchia, Administrative Specialist II - Area 13/Camden

Quick Links

Social Media

 

A Division of the Department of Corrections: Cabinet Secretary: Wendy Kelly
An ACA Accreditied Agency

Contact Information

Arkansas Department of Correction
6814 Princeton Pike
Pine Bluff, AR 71602
Contact Us | Google Map